ОПИС ДОКУМЕНТУ

Рішення:

Неприйнято

Сесія:

XXII

Скликання:

VII

Вид:

За основу і в цілому

Номер:

22/7

Дата реєстрації:

21.08.2018

Проголосовано:

20.09.2018 12:05:15

Автор:

Король. Маляр

РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ

  • Підтримали
    17
  • Не підтримали
    0
  • Утримались
    3
  • Не голосували
    1
  • Відсутні
    13

ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ ХРОНОЛОГІЯ ДОКУМЕНТУ

ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 22/7

      КОВЕЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА       

ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                                                                                 ПРОЕКТ                                                        

РІШЕННЯ



 



від 20 вересня  2018 року №22/

                м. Ковель

 

Про стан ветеринарного і санітарного

обслуговування та стан епізоотичного

благополуччя на території Ковельського району 

 

 

 

 

         Заслухавши інформацію начальника Ковельського міськрайонного управління головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Короля М.П., начальника Ковельського міськміжрайонного відділу Державної установи «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Маляр Л.С. про стан ветеринарного і санітарного обслуговування та стан епізоотичного благополуччя на території Ковельського району  у 2018 році, відповідно до частини 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада вирішила:

 

         вищевказану інформацію взяти до відома (додається).



        

 

          



        

 

 

Голова районної ради                                                                                    А. Броїло

Король 71388

Маляр 59354



 

 



 

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ВОЛИНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЛАБОРАТОРНИЙ ЦЕНТР МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

Ковельський міськміжрайонний  відділ

­­­­­­­вул. Незалежності, 17а , м. Ковель,  поштовий індекс 45008 тел. (03352) 59354, факс (03352)  52405, Е-mail:kovmrvdses@ukrpost.ua  Код ЄДРПОУ 38474592

 



          21.08.2018р. № 5.7.3/ 1570

                                                                                           Голові Ковельської

районної ради                                                                                       

                                                                                                                 Броїло А.П.

                                                                                                      



На вих. №318/03.24/2-18 від 13.08.2018р.  Ковельський  міськміжрайонний  відділ ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України»  інформує: в поточному році за медичною допомогою з приводу покусів тваринами в медичні заклади звернулось 39 жителів Ковельського району ( інтенсивний показник – 121,6).  З них,  невідомими тваринами - 5 ( 2 собаки, 2 коти, 1 лисиця). Чотирьом особам  призначено  щеплення проти сказу, двоє відмовились від отримання антирабічної допомоги (оформлені відмови від щеплень). 34 особи  постраждали від покусів відомими домашніми тваринами. Про всі випадки повідомлено ветеринарну службу  для організації спостереження за тваринами.

Епідемічні ризики щодо сказу збільшуються у зв’язку з реєстрацією епізоотії серед тварин (підтверджено сказ у 1 тварини). Забезпеченість антирабічними препаратами  в лікувальних закладах  вкрай незадовільна.

Наголошуємо, що від даної інфекції немає лікування, а тільки профілактика.

У Ковельському районі на протязі 7 місяців 2018 року випадки захворювання на сказ, туляремію, лептоспіроз хворобу Лайма не реєструвались.

Із зооантрпонозних  захворювань,  зареєстровано 5 випадків  сальмонельозу, з них 3 у дітей до 17 років. (с.Поповичі, с.Колодниця, с.Дубова, с.Н.Кошари, смт.Люблинець). Захворювання спорадичні, виникали в побуті.

В 2018 році в лабораторію особливо небезпечних інфекцій ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України»,  доставлено 520 пасовищних іксодових кліщів з метою виявлення природно-вогнищевих інфекцій. Вірусу кліщового енцефаліту, збудника іксодових кліщових бореліозів та збудника гранулоцитарного анаплазмозу людини не виявлено.

Т.в.о. завідувача відділу                                                       Хільчук  Р.В.

Бондарук  59354



 





ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

КОВЕЛЬСЬКЕ МІСЬКРАЙОННЕ УПРАВЛІННЯ ГОЛОВНОГО  УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ  У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

вул. Грушевського ,71, м.Ковель, 45000, тел. (03352) 71388, факс 71388, е-mail: dpss.rn.Kovel@i.ua,

 код ЄДРПОУ 40317441

 














22.08.2018 р.№ 18.09/532

 
 
  Ковельська районна рада

 

 

Звіт про стан ветеринарного і  санітарного обслуговування та стан епізоотичного  благополуччя території Ковельського району





                           

З метою підтримання контрольованої епізоотичної ситуації в районі, охорони території від проникнення особливо небезпечних збудників хвороб, захисту тварин та населення ветеринарні установи району постійно проводять комплекс обов’язкових протиепізоотичних заходів, спрямованих на недопущення занесення та поширення інфекційних захворювань, в першу чергу, спільних для тварин і людей. Завдяки здійсненню ряду протиепізоотичних, профілактичних, ветеринарно-санітарних заходів район тривалий час благополучний по таких інфекційних захворюваннях як: ящур, сибірка, туберкульоз, бруцельоз, емфізематозний карбункул великої рогатої худоби, туберкульоз, бруцельоз, сибірка, хвороба Ауєскі, класична чума свиней; інфекційна анемія, грип, сибірка, сап коней; вірусні захворювання птиці, зменшилась кількість паразитарних та інвазійних захворювань.

       Сільськогосподарське виробництво в Ковельському районі базується на 16 реформованих господарствах. З них 14 товариств з обмеженою відповідальністю, 1 сільськогосподарських виробничих кооперативів, разом з тим в районі нараховується 19  фермерських господарств. 18 господарств займається вирощуванням   та розведенням  ВРХ м’ясного та молочного напрямків, 6 господарств – вирощуванням свиней., Чисельність поголів’я худоби в реформованих господарствах на 01.07.2018р. становить 9139 голів із них в приватному секторі становить 3399 голів.   Ветеринарне обслуговування тваринництва господарств і населених пунктів проводиться спеціалістами районної державної лікарні,  6 дільничних лікарень та 3 дільниць держветмедицини, на сьогоднішній день працює 22 ветеринарних спеціалісти.

           Район благополучний щодо гострозаразних захворювань с/г тварин. З початку року було зареєстровано чотири неблагополучні пункти по сказу три із них оздоровлені, а станом на 20.09.2018 року  в місті Ковелі рахується  один неблагополучний пункт щодо сказу тварин (  кіт ).

           По результатах весняної та осінньої диспансеризації тварин робота держслужби ветмедицини в 2018 році була спрямована на симптоматичне лікування  хворих., посилення ветеринарно-санітарного контролю за дотриманням керівниками та спеціалістами господарств ветеринарно-санітарних та зоотехнічних вимог за умовами годівлі, догляду, та утримання тварин, проведення їх ідентифікації та реєстрації.

          Основні зусилля ветслужби району спрямовувались на виконання заходів передбачених протиепізоотичним планом з метою забезпечення стійкого благополуччя тваринництва у відношенні гострих та хронічних інфекційних та паразитарних захворювань.

         На 2018 рік заплановано досліджень – 46041 проб,

                                                     обстежень  – 24 тис.,

                                                     щеплень     -  258936 гол.,

                                                     обробок      -  12000 гол.

                                                   дезінфекція - 216 об’єктів на площі 200 000 м.кв..

         За 7 місяців 2018 року    досліджень – 21699 проб,

                                                     обстежень  – 24200 тис.,

                                                     щеплень     -  109995 гол.,

                                                     обробок      -   7652 гол.

                                                   дезінфекція -  150 об’єктів на площі 131450 м.кв..

Зокрема досліджено на лейкоз 7798 голів, виявлено 5 позитивних ( в населення ),

                                        туберкульоз 8800 голів  результат - від’ємно

Щеплено проти сибірки 8134 гол. ВРХ;

                                                    834 гол. коней;

                                                    500 гол. ДРХ.

         Щеплено проти АЧС 48366 гол. свиней.

                           проти сказу  щеплено 1829 гол. собак, 1175 гол. котів.                                            

Лікувально-профілактичний відділ  Ковельської районної  державної лікарні ветеринарної медицини обслуговує населення міста. Лікування хворих тварин спеціалістами проводиться, як амбулаторно та і по викликах на дім.

 

 

Незважаючи на складну епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней в Україні, область на даний час залишається благополучною  щодо цього захворювання. 

         У 2018 році проведено 2 засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації та 1 міській раді, на яких розроблено план заходів по недопущенню занесення та поширення збудника АЧС на територію району       За участі спеціалістів Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики і ветеринарно-санітарної експертизи проведено семінар-навчання на тему «Недопущення занесення вірусних захворювань – африканської чуми свиней, високопатогенного грипу птиці, нодулярного вузликового дерматиту ВРХ на території області».

Проведено практичні тренінги-навчання з профілактики та  недопущення занесення збудника АЧС із залученням представників зацікавлених служб, служби ветеринарної медицини та відповідальних за хід ідентифікації в районах та містах.

У міськрайонному управлінні Держпродспоживслужби сформованіо мобільну групу з метою реалізації заходів, спрямованих на недопущення поширення епізоотій. В районній газеті «Вісті Ковельщини» було опубліковано статтю « ще раз про чуму»

          Протягом 2018 року в мисливських угіддях району відстріляно 10 диких кабанів, ід яких відібрано біоматеріал для дослідження на африканську чуму свиней. Результати дослідження від’ємні.

Відповідно до Угоди між Міністерством аграрної політики та продовольства України і Міністерством сільського господарства і розвитку села Республіки Польща щодо виконання програми боротьби зі сказом на території області з 01 по 13 жовтня 2017 року проведено пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин.  З метою контролю ефективності проведеної вакцинації здійснювався відстріл лисиць, відбір та дослідження зразків від них (нижні щелепи і сироватки крові) відповідно до Методичних рекомендацій по плануванню, організації та проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних.  Направлено у випробувальний центр Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи  (м. Київ)  68 нижніх щелеп та  проби сироваток крові від відстріляних лисиць. Дана робота буде проводитися і цієї осені.

Одним  із  завдань Ковельського міськрайонного управління Головного  управління Держпродспоживслужби у Волинській області  є  недопущення виникнення  спалахів захворювань, пов’язаних з об’єктами харчування, водозабезпечення, навчання, виховання, оздоровлення дітей, лікування тощо.

З настанням літнього періоду створюються сприятливі умови для розвитку багатьох збудників кишкових інфекцій, отже, зростають ризики для виникнення спалахів спричинених ними захворювань.

В поточному  році  спалахи гострих кишкових інфекцій обминули наш район. Але  у 2018 році було  зареєстровано поодинокі випадки захворювання на вірусний гепатит А в с.Піща Шацького району, також нещодавно зареєстровано два спалахи захворювання на гостру кишкову інфекцію після святкування весілль в готельно-ресторанному комплексі «Садиба на джерелах» село Ромашківка Ківерцівського району Волинської області. Перший спалах було зареєстровано 30.07.2018 року, другий 05.08.2018року. Проведення весіль здійснювали різні підприємці. Матеріали справи направлено  до Ківерцівського районного відділу національної поліції. В інших областях України за перше півріччя, було  зареєстровано 66 спалахів гострих кишкових інфекцій, внаслідок яких захворіло 690 осіб, з них 433 дітей.  Спалахи реєструвалися в 41 організованому колективі, 15- на об’єктах ресторанного господарства і торгівлі та 10 у побуті.

За результатами розслідування вказаних спалахів у поточному році встановлено, що передача збудників при 21 спалаху гострих кишкових інфекцій відбулася за рахунок неякісних харчових продуктів. Проте, при лабораторному дослідженні збудники кишкових інфекцій та відхилення за мікробіологічними показниками від нормативної документації в пробах харчових продуктів виявлено лише при 13 спалахах (в інших випадках зв’язок з харчовими продуктами встановлено лише за опосередкованими ознаками, такими як, недотримання технології приготування страв, товарного сусідства, температурного режиму, виявлення продуктів невідомого походження тощо).

Проте не можна було виключати появи таких загроз у період літнього відпочинку населення, зокрема, оздоровлення дітей. Тим більше на фоні того факту, що у минулому році в нашій області зареєстровано  5 випадків групових захворювань на гострі кишкові інфекції внаслідок яких постраждало  37 осіб,  в тому числі  31 дитина.

Тому, під особливим контролем Держпродспоживслужби на час проведення оздоровлення дітей в Ковельському районі та місті Ковелі  було  питання безпечного перебування дітей у оздоровчих закладах, забезпечення повноцінного відпочинку та оздоровлення дітей, попередження виникнення гострих кишкових інфекційних хвороб та масових харчових отруєнь під час оздоровчої кампанії.

В області прийнято розпорядження голови облдержадміністрації від 16.04.2018№226 «Про організацію і проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2018 році» та від 11.05.2018 №274 «Про затвердження Плану заходів з реалізації у 2018 році Обласної цільової програми оздоровлення та відпочинку дітей на 2016-2020роки» , якими затверджено план заходів щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей у  2018 році.

З метою забезпечення належної підготовки та роботи дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, профілактики спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, усім зацікавленим службам та відомствам Ковельським міськрайонним управлінням направлені «Вимоги Держпродспоживслужби щодо відкриття та роботи дитячих закладів оздоровлення і відпочинку» та «Рекомендації з  організації харчування в   дитячих   закладах оздоровлення та відпочинку».

Разом з тим фахівці Держпродспоживслужби прийняли участь у нарадах з головами об’єднаних територіальних громад, з директорами шкіл, кухарями, медичними працівниками з питань дотримання вимог санітарного законодавства та безпечності і якості харчових продуктів.

 В ході підготовки до оздоровчої кампанії  в м.Ковелі та Ковельському районі фахівцями Держпродспоживслужби  прийнято участь у 20 комісійних обстеженнях закладів оздоровлення та відпочинку для дітей, погоджені та підписані документи, що засвідчують готовність закладів до роботи. В ході обстежень надавалась консультативна допомога та відповідні пропозиції, які до початку відкриття закладів усувались. Основними  недоліками, які виявлені за результатами обстежень були: потребували поновлення маркування розроблювальний та прибиральний інвентар, відсутність контролю за температурою  холодильного обладнання, у вжитку на харчоблоці використовувався столовий посуд із тріщинами, порушувались правила миття посуду (при опитуванні), поточні ремонтні роботи.

В Ковельському районі  в літній період  2018 року  функціонувало 1 ПЗОіВ “Оберіг”, 2 табори денного перебування Дубівської громади, в м.Ковель -17 ТДП дітей.

 Відповідно до «Плану лабораторних досліджень та інструментальних вимірювань для здійснення моніторингу стану середовища життєдіяльності, об’єктів нагляду щодо дотримання вимог санітарного законодавства та безпечності харчових продуктів у Волинській області» та з метою проведення  оцінки  умов перебування, організації харчування  дітей,  в закладах оздоровлення та відпочинку для дітей в період їх роботи з червня по серпень, було заплановано  проведення лабораторних досліджень змивів з об’єктів довкілля харчоблоків, харчових продуктів, овочів, готових страв, води питної та  відкритих водойм.

Моніторинг факторів середовища життєдіяльності під час оздоровлення проведено  у 8 закладах. Державною установою «Волинська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби»  досліджено 2  зразки страв обідів на калорійність, з них 1 (50%) обід не відповідав нормативним  вимогам; 2 проби - на якість термічної обробки та 6 проб страв на мікробіологічні показники; 9 проб овочів на вміст нітратів, 2 зразки масла на вміст рослинних жирів - дослідження відповідали вимогам. Також здійснено 160 досліджень на бактеріальне забруднення середовища життєдіяльності методом змивів з посуду, кухонного інвентарю харчоблоків, з них в 4 змивах (2,5%)  висіяно бактерії групи кишкової палички;  досліджено 16 проб питної води на мікробіологічні та фізико-хімічні показники, з них у 1 пробі  (6,3%)  води   виявлено перевищення масової долі заліза.

По всіх виявлених невідповідностях проінформовані керівники закладів та направлені рекомендації щодо проведення комплексу профілактичних заходів спрямованих на покращення умов навчання, харчування  та перебування дітей в установах. В закладі, де були невідповідні змиви проведено позаплановий захід державного нагляду, з проведенням лабораторного контролю. Керівнику направлено після перевірки припис по усуненню виявлених порушень.

Своєчасна підготовка харчових об’єктів до роботи у літній період, забезпечення у них необхідних умов є запорукою попередження харчових отруєнь населення.  На виконання протокольного рішення комісії ТЕБ і НС облдержадміністрації  №4 від 28.02.2018 з метою здійснення заходів спрямованих на запобігання поширенню інфекційних захворювань серед населення на місцевих рівнях затвердженні плани комісійних обстежень об’єктів, що мають важливе соціальне значення. На даний час  за участю фахівців Держпродспоживслужби комісійно обстежено 1 заклад (Оберіг).      

Разом з тим,  фахівцями Держпродспоживслужби розроблено пам’ятку по профілактиці харчових отруєнь в закладах громадського харчування та вручено  керівникам вказаних закладів.

Напередодні літа серед важливих завдань місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, власників закладів відпочинку є функціонування та обладнання пляжів для купання і відпочинку людей, особливо тих, що розміщені в населених пунктах.

Порядок підготовки місць масового відпочинку та оздоровлення населення (у тому числі дітей) на водних об’єктах визначено Правилами охорони життя людей на водних об’єктах України, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 10.04.2017 № 301, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 травня 2017 року за № 566/30434.  Відповідно до вищезазначеного наказу місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування визначають місця масового відпочинку людей на водних об'єктах.

Організація та проведення заходів щодо підготовки водного об’єкта (пляжу) до масового відпочинку людей покладено на керівників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, які використовують водні об’єкти з фізкультурно-оздоровчою метою або для відпочинку людей.

Щороку частина зон відпочинку, приватних баз відпочинку біля водоймищ та річок залишаються офіційно не оформленими, не обладнаними, їх території - не підготовленими і не благоустроєними, дно водної частини - не обстеженим, прибережна вода та пісок не досліджуються, але активно використовуються населенням. І це становить загрозу не тільки в частині виникнення інфекційних захворювань, але й травматизму.

 Перед початком купального сезону Держпродспоживслужбою було проведено лабораторні дослідження води в р.Турія в районі пляжу та в місці впадання р.Воронка  в  р.Турію.  За результатами проведених досліджень вода в р.Воронка  в межах Ковельського району відповідає нормативу, а досліджена проба води в районі місцевого пляжу не відповідає гігієнічним вимогам по показникам безпеки- індекс лактозопозитивних кишкових паличок становить 7500 при нормі 5000. Нами було направлено рекомендації керівнику КП “Добробут” про вжиття необхідних попереджувальних заходів. Крім того направлено лист міському голові з пропозицією про створення комісії щодо виявлення джерел щодо можливого забруднення р.Турія.  Крім того відповідно до листа Ковельського міськміжрайонного відділу ДУ “ВОЛЦ МОЗ України” 06.08.2018р. ними проводилось дослідження річкової води в районі пляжу при якому виявлено  ЛКП 13000 при нормі 5000.   Нашою службою керівника пляжу було зобов’язано встановити щит про те, що купатися не рекомендовано. Крім того Ковельського міською радою було створено робочу групу до якої ввійшов представник Держпродспоживслужби по виявленню джерел забруднення р.Турія, але робоча  група ще не працювала по даному питанню.

В м. Ковелі та Ковельському районі централізоване водопостачання населення здійснюють  Ковельське управління водоканалізаційного господарства (Ковельське УВКГ) та відомчий водопровід КП «Екокомунсервіс».

Ковельським  УВКГ  знезараження води здійснюється гіпохлоритом натрію на станції водопідготовки по вул. Геологів. Лабораторний контроль питної води здійснюється  лабораторією підприємства, за 6 місяців відібрано 6 проб питної води з артсвердловин для фіз-хімічних досліджень, та 49 для бактеріологічних досліджень, на водогоні було відібрано 2173 проб на фіз-хімдослідження, та 181 на бак.дослідження, в мережі водопостачання взято 335 проб води на фіз.-хім.дослідження та 335 на бак. дослідження. Незадовільних результатів не виявлено. При аварійних ситуаціях (поривах) яких було 86 в першому півріччі, після ремонтних робіт проводиться контрольний відбір води для досліджень. Додатково проводились дослідження на визначення радіонуклідного складу та питомої активної радіонуклідів води на виході з насосних станцій у кількості 4 дослідження за договором з Волинською ОЛЦ МОЗ України.  Контроль якості питної води проводиться відповідно до затверджених графіків на артезіанських свердловинах, на виході з насосної станції, по розподільчій мережі на фільтрах знезалізнення та при поривах на водопровідних мережах. У липні 2018р. проведено плановий захід державного нагляду Держпродспоживслужбою Ковельського УВКГ, з відбором 10 проб води для лабораторного дослідження. 2 проби води з артсвердловин не відповідали гігієнічним нормам по показникам заліза. Керівнику направлено припис по доведенню питної води вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Крім того водопровідні мережі, що знаходяться на балансі Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» близько 78 відсотків (79,58 км) відпрацювали амортизаційний термін та рахуються ветхими і аварійними.

    До діючих водопровідних систем, що потребують першочергової реконструкції відносяться:

  • Водопровідна мережа від свердловини № 11 до насосної станції ІІ-го підйому по вул. Геологів, загальна протяжність – 9808 м;

  • Водопровідна мережа 100 мм по вул. Будищанська довжиною 420 м.

  • Водопровідна мережа високого тиску діаметром 100 мм в житловому кварталі по вул. 40 р. Перемоги довжиною 400 м.



 КП «Екокомунсервіс» с.м.т.Люблинець:  Лабораторний контроль питної води по хімічному і санітарно-мікробіологічному дослідженню проводиться Ковельським міськрайонним відділом ДУ «Волинський  ОЛЦ  МОЗ України» згідно договору № 247 від 09.01.2018 року. За пів року проведено 9/0 проб за бактеріологічними показниками, 24 проби на санітарно-хімічні показники, не відповідали НД  - 6 -за кольоровістю, 3- за мутністю.  На території селища знаходиться 12 км водопровідних мереж, з яких 0,5 км потребують ремонту. Держпродспоживслужбою при моніторингу було відібрано 3 проби води із свердловини, досліджені проби  відповідали гігієнічним вимогам.

  Відповідно до ст.18 ЗУ “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити жителів міст та інших населених пунктів питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм. Виробничий контроль за якістю питної води в процесі її добування, обробки та у розподільних мережах здійснюють підприємства водопостачання, про результати якого мають повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ст.59 Водного кодексу України).  З огляду на вищевикладене, з метою попередження виникнення епідускладнень у вигляді гострих кишкових інфекцій, захворювань з водним шляхом передачі селищним та сільським головам Ковельського району були направлені листи-запити щодо забезпечення населення району якісною питною водою згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». З отриманих інформацій від селищних та сільських голів свідчить про те, що не  проводиться лабораторний контроль за якістю питної води, а згідно чинного законодавства органи місцевого самоврядування повинні забезпечити населення питною водою гарантованої якості.

 За 8 місяців  2018 року відділом державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства проведено 6 планових та 36 позапланових  заходів, ( згідно клопотань фізичних осіб-підприємців, власників закладів, керівників  освітянських закладів). Під час перевірок проводився   відбір зразків, проведення вимірювань, випробувань і досліджень з метою визначення впливу на стан здоров'я і життя людини повітря, води.  Керівникам закладів після проведених заходів направлялись приписи по усуненню виявлених недоліків. Для оцінки санітарно-епідемічного стану об’єктів, з профілактичною  метою в освітніх та медичних закладах міста та району з предметів зовнішнього середовища та обладнання досліджено 330 змивів на виділення  БГКП та стафілокок, з них  у  5 змивах виявлено БГКП (1,5%).   Також досліджено 34 проби питної води,  з них 4  проби не відповідають гігієнічним вимогам за показниками заліза. По всіх невідповідних пробах води надані відповідальним особам приписи про заборону вживання води, що не відповідає гігієнічним вимогам, проведення очистки та дезінфекції колодязів, локальних артсвердловин, мережі водопроводів, встановленням залізовловлюючих установок, з наступним лабораторним дослідженням води, забезпечення контролю якості і безпечності питної води, призначеної для споживання людиною, за показниками та кратністю, визначеними ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Для лабораторних дослідженнь в Державну установу «Волинська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби»під час моніторингу було доставлено 5 проб готових страв для визначення калорійності та поживної цінності, з них2проби обіду не відповідають по енергетичній цінності ;5 проб м`ясних, рибних страв на ступінь термічної обробки, всі проби відповідають гігієнічним вимогам; 21 проба овочів на вміст нітратів, з них у 2 пробах (буряк та капуста) виявлено вміст нітратів;17 проб кулінарних виробів на мікробіологічне дослідження, з них у 1 пробі виділено БГКП, 4 проби масла на виявлення вмісту рослинних жирів, невідповідності не виявлено. У всіх випадках невідповідності проб нормативним значенням керівникам направлено припис по усуненню невідповідності та наступним повторним відбором проб з підтвердження їхньоїякості та безпеки.

    З відкритих водойм (о.Ухо, р.Турія, р.Воронка) було досліджено 3 проби на санітарно-хімічні показники  та 3 проби на мікробіологічні дослідження. 1 проба не відповідала гігієнічним нормативам (р.Турія пляж) індекс ЛКП становив 7500 при нормі 5000. Про результати лабораторних досліджень  письмово проінформований міський голова  та балансоутримувач пляжу з  відповідними пропозиціями.

 Перед початком оздоровчого періоду проводились семінари, наради з директорами, медичними працівниками та кухарями пришкільних таборів з денним перебуванням дітей, ПЗОіВ “Оберіг”  за участю працівників Ковельського міськрайонного управління ГУ Держпродспоживслужби,  при якому надавались відповідні консультації.   Серед населення району та в організованих колективах постійно проводиться роз’яснювальна робота по недопущенню виникнення та поширення захворювань на гострі кишкові інфекції шляхом поширення пам’яток. В газеті «Вісті Ковельщини» надрукована  стаття на тему: «Обережно-ботулізм».

       

            

 

   Начальник управління                                                М.П.Король

        

 

 

  



ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

КОВЕЛЬСЬКЕ МІСЬКРАЙОННЕ УПРАВЛІННЯ ГОЛОВНОГО  УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ  У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

вул. Грушевського ,71, м.Ковель, 45000, тел. (03352) 71388, факс 71388, е-mail: dpss.rn.Kovel@i.ua,

 код ЄДРПОУ 40317441

 














22.08.2018 р.№ 18.09/532

 
 
  Ковельська районна рада

 

 

Звіт про стан ветеринарного і  санітарного обслуговування та стан епізоотичного  благополуччя території Ковельського району





                           

З метою підтримання контрольованої епізоотичної ситуації в районі, охорони території від проникнення особливо небезпечних збудників хвороб, захисту тварин та населення ветеринарні установи району постійно проводять комплекс обов’язкових протиепізоотичних заходів, спрямованих на недопущення занесення та поширення інфекційних захворювань, в першу чергу, спільних для тварин і людей. Завдяки здійсненню ряду протиепізоотичних, профілактичних, ветеринарно-санітарних заходів район тривалий час благополучний по таких інфекційних захворюваннях як: ящур, сибірка, туберкульоз, бруцельоз, емфізематозний карбункул великої рогатої худоби, туберкульоз, бруцельоз, сибірка, хвороба Ауєскі, класична чума свиней; інфекційна анемія, грип, сибірка, сап коней; вірусні захворювання птиці, зменшилась кількість паразитарних та інвазійних захворювань.

       Сільськогосподарське виробництво в Ковельському районі базується на 16 реформованих господарствах. З них 14 товариств з обмеженою відповідальністю, 1 сільськогосподарських виробничих кооперативів, разом з тим в районі нараховується 19  фермерських господарств. 18 господарств займається вирощуванням   та розведенням  ВРХ м’ясного та молочного напрямків, 6 господарств – вирощуванням свиней., Чисельність поголів’я худоби в реформованих господарствах на 01.07.2018р. становить 9139 голів із них в приватному секторі становить 3399 голів.   Ветеринарне обслуговування тваринництва господарств і населених пунктів проводиться спеціалістами районної державної лікарні,  6 дільничних лікарень та 3 дільниць держветмедицини, на сьогоднішній день працює 22 ветеринарних спеціалісти.

           Район благополучний щодо гострозаразних захворювань с/г тварин. З початку року було зареєстровано чотири неблагополучні пункти по сказу три із них оздоровлені, а станом на 20.09.2018 року  в місті Ковелі рахується  один неблагополучний пункт щодо сказу тварин (  кіт ).

           По результатах весняної та осінньої диспансеризації тварин робота держслужби ветмедицини в 2018 році була спрямована на симптоматичне лікування  хворих., посилення ветеринарно-санітарного контролю за дотриманням керівниками та спеціалістами господарств ветеринарно-санітарних та зоотехнічних вимог за умовами годівлі, догляду, та утримання тварин, проведення їх ідентифікації та реєстрації.

          Основні зусилля ветслужби району спрямовувались на виконання заходів передбачених протиепізоотичним планом з метою забезпечення стійкого благополуччя тваринництва у відношенні гострих та хронічних інфекційних та паразитарних захворювань.

         На 2018 рік заплановано досліджень – 46041 проб,

                                                     обстежень  – 24 тис.,

                                                     щеплень     -  258936 гол.,

                                                     обробок      -  12000 гол.

                                                   дезінфекція - 216 об’єктів на площі 200 000 м.кв..

         За 7 місяців 2018 року    досліджень – 21699 проб,

                                                     обстежень  – 24200 тис.,

                                                     щеплень     -  109995 гол.,

                                                     обробок      -   7652 гол.

                                                   дезінфекція -  150 об’єктів на площі 131450 м.кв..

Зокрема досліджено на лейкоз 7798 голів, виявлено 5 позитивних ( в населення ),

                                        туберкульоз 8800 голів  результат - від’ємно

Щеплено проти сибірки 8134 гол. ВРХ;

                                                    834 гол. коней;

                                                    500 гол. ДРХ.

         Щеплено проти АЧС 48366 гол. свиней.

                           проти сказу  щеплено 1829 гол. собак, 1175 гол. котів.                                            

Лікувально-профілактичний відділ  Ковельської районної  державної лікарні ветеринарної медицини обслуговує населення міста. Лікування хворих тварин спеціалістами проводиться, як амбулаторно та і по викликах на дім.

 

 

Незважаючи на складну епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней в Україні, область на даний час залишається благополучною  щодо цього захворювання. 

         У 2018 році проведено 2 засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації та 1 міській раді, на яких розроблено план заходів по недопущенню занесення та поширення збудника АЧС на територію району       За участі спеціалістів Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики і ветеринарно-санітарної експертизи проведено семінар-навчання на тему «Недопущення занесення вірусних захворювань – африканської чуми свиней, високопатогенного грипу птиці, нодулярного вузликового дерматиту ВРХ на території області».

Проведено практичні тренінги-навчання з профілактики та  недопущення занесення збудника АЧС із залученням представників зацікавлених служб, служби ветеринарної медицини та відповідальних за хід ідентифікації в районах та містах.

У міськрайонному управлінні Держпродспоживслужби сформованіо мобільну групу з метою реалізації заходів, спрямованих на недопущення поширення епізоотій. В районній газеті «Вісті Ковельщини» було опубліковано статтю « ще раз про чуму»

          Протягом 2018 року в мисливських угіддях району відстріляно 10 диких кабанів, ід яких відібрано біоматеріал для дослідження на африканську чуму свиней. Результати дослідження від’ємні.

Відповідно до Угоди між Міністерством аграрної політики та продовольства України і Міністерством сільського господарства і розвитку села Республіки Польща щодо виконання програми боротьби зі сказом на території області з 01 по 13 жовтня 2017 року проведено пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин.  З метою контролю ефективності проведеної вакцинації здійснювався відстріл лисиць, відбір та дослідження зразків від них (нижні щелепи і сироватки крові) відповідно до Методичних рекомендацій по плануванню, організації та проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних.  Направлено у випробувальний центр Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи  (м. Київ)  68 нижніх щелеп та  проби сироваток крові від відстріляних лисиць. Дана робота буде проводитися і цієї осені.

Одним  із  завдань Ковельського міськрайонного управління Головного  управління Держпродспоживслужби у Волинській області  є  недопущення виникнення  спалахів захворювань, пов’язаних з об’єктами харчування, водозабезпечення, навчання, виховання, оздоровлення дітей, лікування тощо.

З настанням літнього періоду створюються сприятливі умови для розвитку багатьох збудників кишкових інфекцій, отже, зростають ризики для виникнення спалахів спричинених ними захворювань.

В поточному  році  спалахи гострих кишкових інфекцій обминули наш район. Але  у 2018 році було  зареєстровано поодинокі випадки захворювання на вірусний гепатит А в с.Піща Шацького району, також нещодавно зареєстровано два спалахи захворювання на гостру кишкову інфекцію після святкування весілль в готельно-ресторанному комплексі «Садиба на джерелах» село Ромашківка Ківерцівського району Волинської області. Перший спалах було зареєстровано 30.07.2018 року, другий 05.08.2018року. Проведення весіль здійснювали різні підприємці. Матеріали справи направлено  до Ківерцівського районного відділу національної поліції. В інших областях України за перше півріччя, було  зареєстровано 66 спалахів гострих кишкових інфекцій, внаслідок яких захворіло 690 осіб, з них 433 дітей.  Спалахи реєструвалися в 41 організованому колективі, 15- на об’єктах ресторанного господарства і торгівлі та 10 у побуті.

За результатами розслідування вказаних спалахів у поточному році встановлено, що передача збудників при 21 спалаху гострих кишкових інфекцій відбулася за рахунок неякісних харчових продуктів. Проте, при лабораторному дослідженні збудники кишкових інфекцій та відхилення за мікробіологічними показниками від нормативної документації в пробах харчових продуктів виявлено лише при 13 спалахах (в інших випадках зв’язок з харчовими продуктами встановлено лише за опосередкованими ознаками, такими як, недотримання технології приготування страв, товарного сусідства, температурного режиму, виявлення продуктів невідомого походження тощо).

Проте не можна було виключати появи таких загроз у період літнього відпочинку населення, зокрема, оздоровлення дітей. Тим більше на фоні того факту, що у минулому році в нашій області зареєстровано  5 випадків групових захворювань на гострі кишкові інфекції внаслідок яких постраждало  37 осіб,  в тому числі  31 дитина.

Тому, під особливим контролем Держпродспоживслужби на час проведення оздоровлення дітей в Ковельському районі та місті Ковелі  було  питання безпечного перебування дітей у оздоровчих закладах, забезпечення повноцінного відпочинку та оздоровлення дітей, попередження виникнення гострих кишкових інфекційних хвороб та масових харчових отруєнь під час оздоровчої кампанії.

В області прийнято розпорядження голови облдержадміністрації від 16.04.2018№226 «Про організацію і проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2018 році» та від 11.05.2018 №274 «Про затвердження Плану заходів з реалізації у 2018 році Обласної цільової програми оздоровлення та відпочинку дітей на 2016-2020роки» , якими затверджено план заходів щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей у  2018 році.

З метою забезпечення належної підготовки та роботи дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, профілактики спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, усім зацікавленим службам та відомствам Ковельським міськрайонним управлінням направлені «Вимоги Держпродспоживслужби щодо відкриття та роботи дитячих закладів оздоровлення і відпочинку» та «Рекомендації з  організації харчування в   дитячих   закладах оздоровлення та відпочинку».

Разом з тим фахівці Держпродспоживслужби прийняли участь у нарадах з головами об’єднаних територіальних громад, з директорами шкіл, кухарями, медичними працівниками з питань дотримання вимог санітарного законодавства та безпечності і якості харчових продуктів.

 В ході підготовки до оздоровчої кампанії  в м.Ковелі та Ковельському районі фахівцями Держпродспоживслужби  прийнято участь у 20 комісійних обстеженнях закладів оздоровлення та відпочинку для дітей, погоджені та підписані документи, що засвідчують готовність закладів до роботи. В ході обстежень надавалась консультативна допомога та відповідні пропозиції, які до початку відкриття закладів усувались. Основними  недоліками, які виявлені за результатами обстежень були: потребували поновлення маркування розроблювальний та прибиральний інвентар, відсутність контролю за температурою  холодильного обладнання, у вжитку на харчоблоці використовувався столовий посуд із тріщинами, порушувались правила миття посуду (при опитуванні), поточні ремонтні роботи.

В Ковельському районі  в літній період  2018 року  функціонувало 1 ПЗОіВ “Оберіг”, 2 табори денного перебування Дубівської громади, в м.Ковель -17 ТДП дітей.

 Відповідно до «Плану лабораторних досліджень та інструментальних вимірювань для здійснення моніторингу стану середовища життєдіяльності, об’єктів нагляду щодо дотримання вимог санітарного законодавства та безпечності харчових продуктів у Волинській області» та з метою проведення  оцінки  умов перебування, організації харчування  дітей,  в закладах оздоровлення та відпочинку для дітей в період їх роботи з червня по серпень, було заплановано  проведення лабораторних досліджень змивів з об’єктів довкілля харчоблоків, харчових продуктів, овочів, готових страв, води питної та  відкритих водойм.

Моніторинг факторів середовища життєдіяльності під час оздоровлення проведено  у 8 закладах. Державною установою «Волинська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби»  досліджено 2  зразки страв обідів на калорійність, з них 1 (50%) обід не відповідав нормативним  вимогам; 2 проби - на якість термічної обробки та 6 проб страв на мікробіологічні показники; 9 проб овочів на вміст нітратів, 2 зразки масла на вміст рослинних жирів - дослідження відповідали вимогам. Також здійснено 160 досліджень на бактеріальне забруднення середовища життєдіяльності методом змивів з посуду, кухонного інвентарю харчоблоків, з них в 4 змивах (2,5%)  висіяно бактерії групи кишкової палички;  досліджено 16 проб питної води на мікробіологічні та фізико-хімічні показники, з них у 1 пробі  (6,3%)  води   виявлено перевищення масової долі заліза.

По всіх виявлених невідповідностях проінформовані керівники закладів та направлені рекомендації щодо проведення комплексу профілактичних заходів спрямованих на покращення умов навчання, харчування  та перебування дітей в установах. В закладі, де були невідповідні змиви проведено позаплановий захід державного нагляду, з проведенням лабораторного контролю. Керівнику направлено після перевірки припис по усуненню виявлених порушень.

Своєчасна підготовка харчових об’єктів до роботи у літній період, забезпечення у них необхідних умов є запорукою попередження харчових отруєнь населення.  На виконання протокольного рішення комісії ТЕБ і НС облдержадміністрації  №4 від 28.02.2018 з метою здійснення заходів спрямованих на запобігання поширенню інфекційних захворювань серед населення на місцевих рівнях затвердженні плани комісійних обстежень об’єктів, що мають важливе соціальне значення. На даний час  за участю фахівців Держпродспоживслужби комісійно обстежено 1 заклад (Оберіг).      

Разом з тим,  фахівцями Держпродспоживслужби розроблено пам’ятку по профілактиці харчових отруєнь в закладах громадського харчування та вручено  керівникам вказаних закладів.

Напередодні літа серед важливих завдань місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, власників закладів відпочинку є функціонування та обладнання пляжів для купання і відпочинку людей, особливо тих, що розміщені в населених пунктах.

Порядок підготовки місць масового відпочинку та оздоровлення населення (у тому числі дітей) на водних об’єктах визначено Правилами охорони життя людей на водних об’єктах України, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 10.04.2017 № 301, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 травня 2017 року за № 566/30434.  Відповідно до вищезазначеного наказу місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування визначають місця масового відпочинку людей на водних об'єктах.

Організація та проведення заходів щодо підготовки водного об’єкта (пляжу) до масового відпочинку людей покладено на керівників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, які використовують водні об’єкти з фізкультурно-оздоровчою метою або для відпочинку людей.

Щороку частина зон відпочинку, приватних баз відпочинку біля водоймищ та річок залишаються офіційно не оформленими, не обладнаними, їх території - не підготовленими і не благоустроєними, дно водної частини - не обстеженим, прибережна вода та пісок не досліджуються, але активно використовуються населенням. І це становить загрозу не тільки в частині виникнення інфекційних захворювань, але й травматизму.

 Перед початком купального сезону Держпродспоживслужбою було проведено лабораторні дослідження води в р.Турія в районі пляжу та в місці впадання р.Воронка  в  р.Турію.  За результатами проведених досліджень вода в р.Воронка  в межах Ковельського району відповідає нормативу, а досліджена проба води в районі місцевого пляжу не відповідає гігієнічним вимогам по показникам безпеки- індекс лактозопозитивних кишкових паличок становить 7500 при нормі 5000. Нами було направлено рекомендації керівнику КП “Добробут” про вжиття необхідних попереджувальних заходів. Крім того направлено лист міському голові з пропозицією про створення комісії щодо виявлення джерел щодо можливого забруднення р.Турія.  Крім того відповідно до листа Ковельського міськміжрайонного відділу ДУ “ВОЛЦ МОЗ України” 06.08.2018р. ними проводилось дослідження річкової води в районі пляжу при якому виявлено  ЛКП 13000 при нормі 5000.   Нашою службою керівника пляжу було зобов’язано встановити щит про те, що купатися не рекомендовано. Крім того Ковельського міською радою було створено робочу групу до якої ввійшов представник Держпродспоживслужби по виявленню джерел забруднення р.Турія, але робоча  група ще не працювала по даному питанню.

В м. Ковелі та Ковельському районі централізоване водопостачання населення здійснюють  Ковельське управління водоканалізаційного господарства (Ковельське УВКГ) та відомчий водопровід КП «Екокомунсервіс».

Ковельським  УВКГ  знезараження води здійснюється гіпохлоритом натрію на станції водопідготовки по вул. Геологів. Лабораторний контроль питної води здійснюється  лабораторією підприємства, за 6 місяців відібрано 6 проб питної води з артсвердловин для фіз-хімічних досліджень, та 49 для бактеріологічних досліджень, на водогоні було відібрано 2173 проб на фіз-хімдослідження, та 181 на бак.дослідження, в мережі водопостачання взято 335 проб води на фіз.-хім.дослідження та 335 на бак. дослідження. Незадовільних результатів не виявлено. При аварійних ситуаціях (поривах) яких було 86 в першому півріччі, після ремонтних робіт проводиться контрольний відбір води для досліджень. Додатково проводились дослідження на визначення радіонуклідного складу та питомої активної радіонуклідів води на виході з насосних станцій у кількості 4 дослідження за договором з Волинською ОЛЦ МОЗ України.  Контроль якості питної води проводиться відповідно до затверджених графіків на артезіанських свердловинах, на виході з насосної станції, по розподільчій мережі на фільтрах знезалізнення та при поривах на водопровідних мережах. У липні 2018р. проведено плановий захід державного нагляду Держпродспоживслужбою Ковельського УВКГ, з відбором 10 проб води для лабораторного дослідження. 2 проби води з артсвердловин не відповідали гігієнічним нормам по показникам заліза. Керівнику направлено припис по доведенню питної води вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Крім того водопровідні мережі, що знаходяться на балансі Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» близько 78 відсотків (79,58 км) відпрацювали амортизаційний термін та рахуються ветхими і аварійними.

    До діючих водопровідних систем, що потребують першочергової реконструкції відносяться:

  • Водопровідна мережа від свердловини № 11 до насосної станції ІІ-го підйому по вул. Геологів, загальна протяжність – 9808 м;

  • Водопровідна мережа 100 мм по вул. Будищанська довжиною 420 м.

  • Водопровідна мережа високого тиску діаметром 100 мм в житловому кварталі по вул. 40 р. Перемоги довжиною 400 м.



 КП «Екокомунсервіс» с.м.т.Люблинець:  Лабораторний контроль питної води по хімічному і санітарно-мікробіологічному дослідженню проводиться Ковельським міськрайонним відділом ДУ «Волинський  ОЛЦ  МОЗ України» згідно договору № 247 від 09.01.2018 року. За пів року проведено 9/0 проб за бактеріологічними показниками, 24 проби на санітарно-хімічні показники, не відповідали НД  - 6 -за кольоровістю, 3- за мутністю.  На території селища знаходиться 12 км водопровідних мереж, з яких 0,5 км потребують ремонту. Держпродспоживслужбою при моніторингу було відібрано 3 проби води із свердловини, досліджені проби  відповідали гігієнічним вимогам.

  Відповідно до ст.18 ЗУ “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити жителів міст та інших населених пунктів питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм. Виробничий контроль за якістю питної води в процесі її добування, обробки та у розподільних мережах здійснюють підприємства водопостачання, про результати якого мають повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ст.59 Водного кодексу України).  З огляду на вищевикладене, з метою попередження виникнення епідускладнень у вигляді гострих кишкових інфекцій, захворювань з водним шляхом передачі селищним та сільським головам Ковельського району були направлені листи-запити щодо забезпечення населення району якісною питною водою згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». З отриманих інформацій від селищних та сільських голів свідчить про те, що не  проводиться лабораторний контроль за якістю питної води, а згідно чинного законодавства органи місцевого самоврядування повинні забезпечити населення питною водою гарантованої якості.

 За 8 місяців  2018 року відділом державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства проведено 6 планових та 36 позапланових  заходів, ( згідно клопотань фізичних осіб-підприємців, власників закладів, керівників  освітянських закладів). Під час перевірок проводився   відбір зразків, проведення вимірювань, випробувань і досліджень з метою визначення впливу на стан здоров'я і життя людини повітря, води.  Керівникам закладів після проведених заходів направлялись приписи по усуненню виявлених недоліків. Для оцінки санітарно-епідемічного стану об’єктів, з профілактичною  метою в освітніх та медичних закладах міста та району з предметів зовнішнього середовища та обладнання досліджено 330 змивів на виділення  БГКП та стафілокок, з них  у  5 змивах виявлено БГКП (1,5%).   Також досліджено 34 проби питної води,  з них 4  проби не відповідають гігієнічним вимогам за показниками заліза. По всіх невідповідних пробах води надані відповідальним особам приписи про заборону вживання води, що не відповідає гігієнічним вимогам, проведення очистки та дезінфекції колодязів, локальних артсвердловин, мережі водопроводів, встановленням залізовловлюючих установок, з наступним лабораторним дослідженням води, забезпечення контролю якості і безпечності питної води, призначеної для споживання людиною, за показниками та кратністю, визначеними ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Для лабораторних дослідженнь в Державну установу «Волинська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби»під час моніторингу було доставлено 5 проб готових страв для визначення калорійності та поживної цінності, з них2проби обіду не відповідають по енергетичній цінності ;5 проб м`ясних, рибних страв на ступінь термічної обробки, всі проби відповідають гігієнічним вимогам; 21 проба овочів на вміст нітратів, з них у 2 пробах (буряк та капуста) виявлено вміст нітратів;17 проб кулінарних виробів на мікробіологічне дослідження, з них у 1 пробі виділено БГКП, 4 проби масла на виявлення вмісту рослинних жирів, невідповідності не виявлено. У всіх випадках невідповідності проб нормативним значенням керівникам направлено припис по усуненню невідповідності та наступним повторним відбором проб з підтвердження їхньоїякості та безпеки.

    З відкритих водойм (о.Ухо, р.Турія, р.Воронка) було досліджено 3 проби на санітарно-хімічні показники  та 3 проби на мікробіологічні дослідження. 1 проба не відповідала гігієнічним нормативам (р.Турія пляж) індекс ЛКП становив 7500 при нормі 5000. Про результати лабораторних досліджень  письмово проінформований міський голова  та балансоутримувач пляжу з  відповідними пропозиціями.

 Перед початком оздоровчого періоду проводились семінари, наради з директорами, медичними працівниками та кухарями пришкільних таборів з денним перебуванням дітей, ПЗОіВ “Оберіг”  за участю працівників Ковельського міськрайонного управління ГУ Держпродспоживслужби,  при якому надавались відповідні консультації.   Серед населення району та в організованих колективах постійно проводиться роз’яснювальна робота по недопущенню виникнення та поширення захворювань на гострі кишкові інфекції шляхом поширення пам’яток. В газеті «Вісті Ковельщини» надрукована  стаття на тему: «Обережно-ботулізм».

       

            

 

   Начальник управління                                                М.П.Король