ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Клімчук В.

Статус:

Прийнятий вцілому

Дата:

29.04.2020

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 34/7.1
Про підтримку звернення депутатів Кам’янської районної ради Черкаської області до Президента України, Верховної ради України та Кабінету Міністрів України, щодо перегляду запроваджених правил нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. 

КОВЕЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ПРОЄКТ
ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
 

від 29 травня 2020 року №34/
            м. Ковель
               

 
Про підтримку звернення депутатів
Кам’янської районної ради Черкаської
області до Президента України, Верховної
ради України та Кабінету Міністрів України,
щодо перегляду запроваджених правил
нормативно-грошової оцінки земель
сільськогосподарського призначення. 
 
 
        Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  районна рада
вирішила:
 
1. Підтримати Звернення депутатів Кам’янської районної ради Черкаської області до Президента України, Верховної ради України та Кабінету Міністрів України, щодо перегляду запроваджених правил нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.
2. Доручити голові Ковельської районної ради Броїлу А.П. забезпечити направлення цього рішення зазначеним адресатам.
          3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань сільського господарства , економічного розвитку, підприємництва, інфраструктури, інвестиційної діяльності та регуляторної політики, земельних відносин, екології та використання природних ресурсів.
 
 
 
 
Голова районної ради                                                            Андрій БРОЇЛО 
Володимир Клімчук 51461
 
 
 
 
 
 

КАМ’ЯНСЬКА РАЙОННА РАДА
РІШЕННЯ
 
28.02.2020                                                                          № 53-17/VІІ
 
Про звернення депутатів Кам’янської районної ради
до Президента України, Верховної Ради України та
Кабінету Міністрів України щодо перегляду
 запроваджених правил нормативно-грошової оцінки
земель сільськогосподарського призначення у 2018 році
 
Відповідно до статі 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, розглянувши звернення депутатів фракції ВО “Свобода” у Кам’янській районній раді, враховуючи рекомендації постійної комісії Кам’янської районної ради з питань регламенту, депутатської діяльності, етики, зв’язків з об’єднаннями громадян та органами місцевого самоврядування, законності, правопорядку, боротьби зі злочинністю та антикорупційної політики, Кам’янська районна рада
 
вирішила:
 
1. Схвалити текст звернення депутатів Кам’янської районної ради до Президента України, Голови Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо вимоги щодо перегляду запроваджених правил нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення у 2018 р. (додається).
2. Звернутись до інших місцевих рад України щодо підтримки даного звернення.
3. Оприлюднити рішення на офіційному сайті районної ради та надіслати місцевим засобам масової інформації.
4. У триденний термін надіслати звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України.
 
Голова  ради                                                                             С. Сундуков
 
 
 
 
 
 
 
 
Додаток
   до рішення районної ради
від 28.02.2020 року № 53-17/VIІ
 
Ми, депутати Кам’янської районної ради, вкрай стурбовані ситуацією, яка склалась через впровадження нових правил нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення в Україні та на місцях. Це пояснюється наступними обставинами.
На виконання вимог статті 20 Закону України № 1378 «Про оцінку земель», згідно Постанови Кабінету Міністрів України “Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення” від 07.02.2018 р. № 105 проводилась робота по впровадженню загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Відповідно до наказу Мінагрополітики України від 16.11.2018 № 552 нова грошова оцінка введена в дію з 01 січня 2019 р. Чи не найголовнішою особливістю оновлених правил стала відміна необхідності складання технічної документації з нормативної грошової оцінки для окремих ділянок сільськогосподарського призначення.
Однак, зазначимо, що запровадження нової нормативної грошової оцінки (НГО) земель сільгосппризначення зумовило зниження у 2019 році рівня доходів бюджетів різних рівнів – передусім, бюджетів територіальних громад, розташованих на сільських територіях. За підрахунками різних науковців, внаслідок запровадження нового підходу до оцінки сільгоспугідь з метою їхнього оподаткування, загалом по Україні в 2019 р. показник нормативно-грошової оцінки (далі – НГО) знизився майже на 15% проти рівня 2018 року, що вимірюється бюджетними втратами приблизно у розмірі 2 млрд. грн.
 На відсоток зниження НГО зменшилися і податкові надходження до бюджетів органів місцевого самоврядування. Адже, відповідно до норм Податкового кодексу України, органи місцевого самоврядування ухвалюють рішення щодо зміни розміру ставок місцевих податків – передусім це стосується земельного податку – до початку наступного бюджетного періоду. Втрати доходів бюджетів місцевого самоврядування внаслідок застосування у 2019 році нової НГО земель сільгосппризначення визначилися зниженням надходжень від:
- земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності;
- єдиного податку четвертої групи – у разі, якщо платники податку зазначили у відповідних деклараціях нову НГО;
 - ПДФО із орендної плати за землі приватної власності – у разі, якщо у таких договорах була прив’язка до НГО як бази нарахування орендної плати, а додатковий договір щодо коригування показника НГО у 2019 році не було укладено. У цьому випадку зниження надходжень спостерігалось по бюджетах ОТГ або районів (в залежності від рівня впровадження процесів децентралізації в регіоні), а також обласних та державного бюджетів, оскільки до останнього спрямовується 25% ПДФО з орендних доходів та військовий збір.
Дана проблема поглиблюється ще й прийнятими наприкінці 2018 року змінами до Податкового кодексу України, внаслідок яких індекс споживчих цін за 2017-2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації НГО сільгоспугідь, застосовується із значенням 100%. Внаслідок цього, низький показник НГО земель сільгосппризначення, що запроваджений із 2019 року, фактично заморожується на найближчі шість років – до 2025 року.
Відповідно, запровадження нової НГО земель сільгосппризначення уже призвело до втрат доходної бази бюджетів для окремих територіальних громад та суттєво знижує загальний фіскальний потенціал громад у подальшому, адже основним доходним джерелом формування їхніх бюджетів є надходження від земель сільгосппризначення.
Зважаючи на вищевикладене, ми, депутати Кам’янської районної ради, звертаємось до Президента України, Кабінет Міністрів України та Верховної Ради України щодо перегляду запроваджених правил нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення України задля врахування інтересів місцевих громад.
 
 
Схвалено на 53 сесії
Кам`янської районної ради
сьомого скликання
28  лютого 2020 року