ОПИС ДОКУМЕНТУ
Рішення: | Прийнято |
---|---|
Сесія: | IX |
Скликання: | VII |
Вид: | За основу і в цілому |
Номер: | 9/9 |
Дата реєстрації: | 24.10.2016 |
Проголосовано: | 24.11.2016 12:42:42 |
Автор: | Шум О.П. |
РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ
- Підтримали
25
- Не підтримали
0
- Утримались
0
- Не голосували
2
- Відсутні
7
ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 9/9
КОВЕЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПРОЕКТ
РІШЕННЯ
від 24 листопада 2016 року №9/
м. Ковель
Про виконання Комплексної програми розвитку освіти
Ковельського району на 2012-2016 роки, затвердженої
рішенням районної ради від 23.12.2011 року №13/4
Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні” та заслухавши інформацію головного спеціаліста відділу освіти Ковельської райдержадміністрації Шума О.П. «Про виконання Комплексної програми розвитку освіти Ковельського району на 2012-2016 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2011 року №13/4» районна рада вирішила:
Вищевказану інформацію взяти до відома.
Голова районної ради А.Броїло
Шум 30 871
Звіт про виконання Комплексної програми розвитку освіти Ковельського району за 2012-2016 роки
Дошкільна освіта
Доступність до якісної освіти починається саме з дошкільної освіти, оскільки саме вона є базисом системного розвитку дитини, фундаментом творення якісного нового освітнього процесу.
Організація дошкільної освіти в Ковельскому районі здійснюється відповідно до Законів України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про охорону дитинства"
Відділом освіти райдержадміністрації спрямована робота на виконання таких заходів:
- забезпечення розвитку мережі дошкільних навчальних закладів;
- зміцнення матеріально – технічної бази дошкільних навчальних закладів;
- організація роботи з педагогічними кадрами;
- підвищення навчально-виховного процесу;
- організація належного харчування
На виконання заходів програми у 2012-2016 роках проведена робота по збереженню та розширенню мережі закладів дошкільної освіти:
Тривають капітальні ремонти ДНЗ у селах Колодяжному та Уховецьку, що надасть можливості охопити 57 та 90 дітей дошкільною освітою та створити належні умови навчання та виховання.
Враховуючи запити батьків дітей дошкільного віку у січні 2016 року переведено дошкільну ланку ДНЗ с.Мощена «Казка» із короткотривалого режиму роботи на повний, що дало можливість 27 дітям створити належні умови для отримання дошкільної освіти.
У грудні 2014 року було відкрито додаткові групи ДНЗ "Калинонька" смт. Люблинець, ДНЗ смт. Голоби, ДНЗ "Сонечко" с.Поворськ. У кожному закладі додатково охоплено дошкільною освітою близько 20 дітей.
У ДНЗ «Калинонька» смт. Люблинець проведено реконструкцію покрівлі. Встановлено надвірні ігрові майданчики у ДНЗ сіл Дубове, Заріччя, Кричевичі, смт.Голоби.
На сьогодні мережа дошкільних навчальних закладів складається з 18 дошкільних закладів ( з них 9 з 10,5 годинним режимом перебування та 9 з короткотривалим перебуванням дітей) та НВК «ДНЗ-ЗОШ І ст.», в яких виховується 969 дітей. Показник охоплення дітей дошкільною освітою становить 38,2% від загальної кількості дітей віком від 1 до 6 років. Створено банк дітей від 0 до 6 років по кожному населеному пункту, який щорічно оновлюється. На базі загальноосвітніх навчальних закладів кожного року функціонують групи по підготовці дітей 5 років до навчання в школі. (На сьогодні 17 груп в яких виховувається 137 дітей)
Діти п’ятирічного віку 100 % охоплені підготовкою до навчання в школі. Показник охоплення усіма формами дошкільної освіти дітей віком від 3 до 6 років становить 55,2% .
Протягом останніх років перепрофілювання та безпідставного закриття дошкільних навчальних закладів у районі не зареєстровано. .
Попит на заклади дошкільної освіти у районі зростає все більше і більше. Так як спостерігається дещо вищий рівень успішності та обізнаності дітей-дошкільнят які відвідують дошкільні заклади району.
На виконання Програми, Міністерством розроблено проект змін до Закону України «Про дошкільну освіту» (щодо розширення можливостей для створення та діяльності дошкільних навчальних закладів різних форм власності). Також, з 24.05.2016 року вступив в дію новий Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів, яким передбачено спрощені вимоги до дошкільних навчальних закладів усіх форм власності. Нова редакція санітарного регламенту має сприяти створенню дитячих садків, у тому числі приватних, у житлових та нежитлових приміщеннях.
Загальна середня освіта
Починаючи з 2013/2014 н.р. в школах району розпочалось зростання кількості учнів. 2013/2014 – 4550 учнів, 2014/2015 – 4621 учнів. В 2015/2016 навчальному році в районі функціонувало 56 загальноосвітніх навчальних закладів та навчалось 4707 учнів. Однак з 2015/2016 навчального року ми працюємо дещо в іншому форматі. Це пов’язано з тим, що Верховна Рада ухвалила Закон України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”. На території Ковельщини сформовано 3 ОТГромади: Велицька, Голобська та Люблинецька. У 2016 році відбудуться вибори у Поворській та Дубівській громадах. Створенння громад тягне за собою скорочення штатних одиниць по відділу освіти.
Питання оптимізації мережі навчальних закладів на сьогодні є дуже актуальним та важливим. Дискусія про те, чи потрібно "оптимізувати" мережу загальноосвітніх шкіл, не вщухає. Період реформ, розпочатий Міністерством освіти і науки, поставив питання реорганізації та закриття шкіл у сільській місцевості на одне з перших місць на порядку денному. Ця проблема гостра для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається в державі. Сьогодні ж мова йде про оптимізацію мережі навчальних закладів, мета якої не в тому, щоб перекрити дітям доступ до отримання знань, а насамперед у тому, щоб дати школярам порівняно належні умови для навчання — тобто школу, в якій є впорядкований клас, нормальна їдальня, спортивна зала і головне – високий рівень освіти. Безумовно, оптимізація повинна передбачати підвіз учнів та викладачів до нового місця навчання чи роботи.
До початку 2016-2017 навчального року повторно призупинено роботу загальноосвітніх шкіл І ступеня сіл Борщівка, Заячівка, Байківці, Погиньки, Луківка. Вперше призупинили свою роботу ЗОШ І ст. сіл Кривлин та Ломачанка. ЗОШ І-ІІ ст. с.Жмудче реорганізовано в ЗОШ І ст. У вересні 2016 року призупинила свою діяльність ЗОШ І ст. с.Кругель
З метою забезпечення рівного доступу дітей до якісної освіти, у сільській місцевості, впровадження допрофільної підготовки, поглибленого вивчення окремих предметів, а також раціонального і ефективного використання наявних ресурсів, створюється мережа опорних шкіл. На Волині створено 4 опорних школи, одна з яких на Ковельщині у смт. Голоби. Створення мережі опорних шкіл залишається пріоритетом діяльності Уряду.
Одним із найважливіших напрямів реформування загальної середньої освіти є профільне навчання у старшій школі, що значно розширює можливості старшокласників у подальшому здобутті якісної освіти. У навчальних закладах району постійно є класи з профільним навчанням
Найбільш поширеними напрямами профілізації залишались природничо-математичний та філологічний. Близько 50% старшокласників працюють за універсальним профілем.
Актуальним напрямом залишається пошук, розвиток і підтримка обдарованої учнівської молоді. З метою виявлення творчих здібностей і обдарувань в районі щорічно проводяться конкурси, турніри, олімпіади та інші змагання серед школярів.
За кількістю призових місць у ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад серед навчальних закладів Ковельського району варто відмітити загальноосвітню школу І-ІІІ ст. смт.Люблинець, НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів – гімназія» смт. Голоби, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дубове , ЗОШ І-ІІІ ст. с. Вербка
Кращий результат на обласному етапі учнівських олімпіад ( І місце ) та Всеукраїнській олімпіаді ( ІІ місце ) продемонстрував у 2014/2015 н.р. учень ЗОШ с.Пісочне Крисак Іван (Інформаційні технології)
У районі запроваджено систему морального та матеріального заохочення обдарованих учнів та вчителів, які з ними працюють. З метою створення додаткових умов підтримки обдарованих дітей і молоді Ковельською районною державною адміністрацією виплачується стипендія для обдарованої учнівської молоді.
Вчителі, що підготували призерів обласного та всеукраїнського етапів олімпіад отримують щорічно премію, яка вручається на серпневій педагогічній конференції працівників освіти Ковельщини
Понад 13 років в Центрі позашкільної освіти діє дитячий фольклорний гурт «Веретенце» при Уховецькій ЗОШ, кер.Руслана Семотюк . Колектив є учасником районних заходів та неодноразовим переможцем обласних конкурсів, в відбірковому турі 13-го Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» І-ше місце в номінації український автентичний фольклор (2013 рік)
Результативно з 2013 року працює секція Малої Академії наук «Історичне краєзнавство» при Голобському НВК, керівник Олена Оришкевич. Під час проведення обласного етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої Академії наук ІІІ-тє місце здобув Олег Смоляков учень НВК смт.Голоби. На Всеукраїнському конкурсі учнівських робіт «Історія та уроки Голокосту» учениця НВК смт.Голоби Анна Кость посіла ІІІ-тє місце, у ХІ Міжнародному конкурсі творчих робіт школярів, студентів та вчителів «Уроки війни та Голокосту - уроки толерантності», який проходив в м.Дніпро, ІІ-ге місце здобула Лавринович Ольга учениця НВК «ЗОШ І-ІІІст.-гімназія»ім..С.Є.Ткача смт.Голоби, керівник секції Олена Оришкевич
10 років в Центрі позашкільної освіти при ЗОШ І-ІІІст. с.Колодяжне діє гурток спортивної радіопеленгації, керівник Микола Пашкевич. Щорічно гурток бере участь в обласних змаганнях зі спортивної радіопеленгації. В командній естафеті вибороли ІІІ-тє місце, а в індивідуальному змаганні – ІІ-ге місце посів Сухорський Вадим
В Голобській і Люблинецькій ДЮСШ у 6 відділеннях займається близько 430 вихованців, які буруть активну участь в різноманітних турнірах та обласних змаганнях, які культивуються в спортивних школах серед різних вікових груп. Варто згадати педагогів під чиїм керівництвом учні здобувають призові місця на спортивних змаганнях: Мельничук Володимир, Гринь Микола, Самчук Роман, Даценко Тетяна, Сіньчук Дмитро, Попсуй Руслан
На жаль, до сьогодні не вщухає збройний конфлікт на сході України, тому на особливому контролі знаходиться категорії учнів навчальних закладів району, що мають статус внутрішньо переміщених осіб та дітей із сімей учасників АТО. На сьогодні в школах району навчається понад 20 учнів, батьки яких мобілізовані в зону проведення АТО та понад 90 учнів, батьки яких демобілізовані із лав збройних сил України. Для них організовано гаряче харчування за рахунок асигнувань із місцевого бюджету та оздоровлення в заклад відпочинку та оздоровлення дітей. Не обділені увагою і соціальною підтримкою 4 дитини із сімей, що прибули із Луганської, Донецької областей та півострова Крим.
Користуючись нагодою, варто зазначити, що серед вчительства району також є ті, хто захищали територіальну цілісність нашої держави на Сході України - Олександр Володимирович Чубара, вчитель фізичного виховання ЗОШ І-ІІ ст. Бруховичі, та Юрій Миколайович Біліч, вчитель географії ЗОШ І-ІІ ст. с. Великий Порськ. Останній в травні 2016 року повернувся і приступив до виконання посадових обов’язків вчителя після річного перебування в зоні АТО.
Особливу увагу відділ освіти звертає на питаннях організації навчання і виховання дітей, які потребують корекції фізичного, розумового розвитку.
Однією із структурних одиниць, яка працює з даною категорією дітей, є психолого-медико-педагогічна консультація. В банку даних зареєстровано 522 дитини із значними психофізичними порушеннями, дітей-інвалідів шкільного віку – 112, з них: 11 дітей, які мають тяжкі порушення психофізичного розвитку.
Збільшується кількість дітей, які потрапляють в поле зору консультації.
Однією з форм організації навчально-виховного процесу для дітей, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку поряд з індивідуальною формою навчання є інклюзивна. Інклюзивне навчання означає, що всі учні можуть навчатися в школах, в загальноосвітніх класах, в яких у разі необхідності їм буде надаватися підтримка як у навчальному процесі, так і у визначенні класів, програм і діяльності з тим, щоб всі учні без виключення навчалися і проводили час разом.
Для реалізації права дітей щодо рівного доступу до якісної освіти в сільській місцевості в районі діє Програма «Шкільний автобус», якою передбачено заходи з організації регулярного безоплатного підвезення до місць навчання і додому учнів.
В 2015 - 2016 навчальному році організованого підвезення потребувало 672 учні (14 % від загальної кількості учнів), 2014/2015 н.р. – 689 учнів (15%). Середній показник учнів, що проживають на відстані 3 км від школи і далі – 15%. Для покращення організованого підвезення учнів до навчальних закладів необхідно закупити ще 2 шкільних автобуса
Питання організації харчування дітей сьогодні залишається одним із найактуальніших. Середній показник охоплення учнів району усіма видами харчування становить близько 90% від загальної кількості школярів.
Як відомо, з 1 січня 2016-го року відповідно до Закону України місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування забезпечують безкоштовним харчуванням у загальноосвітніх навчальних закладах лише дітей-сиріт, дітей із сімей, які позбавлені батьківського піклування , та учнів 1-4 класів, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». Саме даний Закон України відмінив обов’язковість харчування учнів початкових класів, переклавши повноваження щодо вирішення цього питання на місцеві органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. З метою організації харчування дітей, учнів 1-4 класів, які не відносяться до вищевказаної категорії рішеннями сесій районної ради від 19.02.2016 р. №2/12 , від 22.04.2016 р. №4/10 з районного бюджету було виділено кошти на харчування та на оплату праці працівникам шкільних їдалень до закінчення навчального року.
За рішенням Ковельської районної ради було виділено додаткові кошти на харчування дітей із сімей переселенців з тимчасово окупованої території України, зони АТО, дітей батьків учасників АТО та дітей загиблих військовослужбовців під час проведення антитерористичної операції.
22 липня 2016 року відбулась сесія районної ради де розглядалось питання «Про організацію харчування учнів 1-4 кл у 2016 році». Депутатами було прийняте рішення щодо організації харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів району з 01 вересня по 31 грудня 2016 року з розрахунку: 50% - районний бюджет, 50% - батьківська доплата. Люблинецькому селищному та сільським головам району рекомендовано виділити кошти на фінансування заробітної плати (11,25 ставок) працівникам шкільних їдалень, які не фінансуються з освітньої субвенції.
В рамках реалізації районної програми у 2012-2016 роках відділом освіти Ковельської райдержадміністрації забезпечено роботу ПЗОіВ «Оберіг».
Табір працює в літній період в п’ять відпочинкових змін протягом яких охоплено відпочинком 325 дітей. У 2015 році табір прийняв на відпочинок 20 дітей із Старобільського району Луганської області, відповідно до підписаної угоди про налагодження партнерських відносин і співпраці між Ковельською та Старобільською районними радами.
Також учні району відпочивають в оздоровчому таборі села Дачне Ківерцівського району, на озері Світязь в таборі «Супутник»
В оздоровчий сезон 2015 та 2016 року не функціонували табори денного перебування при ЗОШ району. Однак у 2016 році в деяких навчальних закладах діяли літні мовні табори, куди було залучено 400 учнів району
Одним із найважливіших завдань є підбір та розстановка педагогічних кадрів, яка спрямована, в першу чергу, на забезпечення закладів району кваліфікованими кадрами.
Звання «Заслужений вчитель України» удостоєні 3 педагоги, 27 – нагороджено знаком «Відмінник освіти України», 32 - «вчитель-методист», 153 – «старший вчитель».
У кадровому забезпеченні освітніх установ на даний час залишається невирішеною проблемою збільшення кількості працюючих, що не мають повного тижневого навантаження та кількість вчителів пенсійного віку.
Серйозне творче випробування у професійному вчительському конкурсі щороку проходять кращі педагоги району серед яких слід згадати Бабарику Юлію Володимирівну, Сидорчука Віктора Олеговича, Шевчука Михайла Петровича, Кухту Павла Володимировича, Прадійчук Олену Лук’янівну.
На виконання заходів по підготовці закладів освіти до роботи у 2012-2016 акцентуємо увагу на проведені таких робіт:
1. Ремонт спортзалів ЗОШ с. Дубове, Пісочне, Уховецьк, Скулин, Дроздні, Люблинець
2. Капітальний ремонт даху ЗОШ с.Бахів, Поворськ, Доротище
3. Облаштування чи ремонт санвузлів ЗОШ сіл Гішин, Колодяжне, Доротище, Озерне, Вербка, Дроздні
4. Ремонт шатрової покрівлі ЗОШ с.Любитів
5. Розпочато будівництво навчальних приміщень ЗОШ с.Вербка
6. Ремонт фасаду ЗОШ с.Підліси
7. Ремонт котельні з установкою котла в ЗОШ с.Дубове
8. Благоустрій території НВК смт.Голоб
9. Ремонт котельні з установкою котла в НВК смт.Голоби
10. Ремонт доріжки ЗОШ смт. Люблинець
11. Будівництво ЗОШ І-ІІІ ст. с.Білин
12. Капітальний ремонт ДНЗ сіл Колодяжне та Уховецьк
13. Передано в оренду приміщення котелень у ЗОШ І-ІІІ ст. смт .Люблинець і с. Зелена та переведено газові котельні на тверде паливо.
14. Проведено заміну зовнішньої тепломережі в НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія» смт. Голоби.
Просимо зауважити важливу річ: Міністерством освіти за ініціативою Міністра розпочато роботу з підготовки Концепції нової української школи. Вона передбачатиме нові стандарти, програми, підручники, оновлену підготовку вчителів. Ця Концепція буде впроваджуватися з 2018-го року – після грунтовної підготовки та апробації в експериментальному режимі. Однак нинішні школярі не можуть чекати. Тому Міністерством освіти вирішено з 1вересня здійснити проект оновлення програм початкової школи. Вперше робота з удосконалення навчальних програм відбувалося публічно та прозоро коли вчителі-практики, методисти, психологи, вчені, батьки мали можливість коментувати, пропонувати зміни, вести дискусію та публічне обговорення навчальних програм.
Розвантаження навчального процесу початкової школи – це один з оперативних кроків, які здійснює Міносвіти паралельно створенню Концепції нової української школи, яка стане фундаментом реформи всієї середньої освіти.
Здійснюється оновлення змісту освіти, передовсім в напрямку відмови від так званої енциклопедичності змісту шкільного навчання. Таким чином, забезпечуватиметься формування у школярів тих знань, які є необхідними для виконання практичних, ситуативних, комунікативних завдань.
За експертними прогнозами у 2020 році найбільш затребуваними на ринку праці будуть вміння навчатися впродовж життя, критично мислити, ставити цілі та досягати їх, працювати в команді, спілкуватися в багатокультурному середовищі.
Розуміючи відповідальність за майбутнє української освіти, Міністерство працює над переорієнтацією навчального процесу на результат навчання, тобто на формування ключових компетентностей.
З метою визначення головних напрямків трансформації загальної середньої освіти на наступні 15 років створено проект Концепції «Нової української школи», яка має стати фундаментом реформи всієї середньої освіти і бути обговорена у фахових колах та серед громадськості
Одночасно маємо запустити багато процесів, забезпечити ці перетворення ресурсами. При цьому – зберегти все найкраще, що є в українській школі
Головний спеціаліст О. Шум